Kalendarium

Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 730274
  • Do końca roku: 257 dni
  • Do wakacji: 64 dni

Kartka z kalendarza

Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

 

Wsparcie dzieci ze SPE - wskazówki dla rodziców

 

1.      Zanim przystąpicie do pracy kompensacyjnej z dzieckiem, sprawdźcie sytuację, ograniczcie ilość bodźców, które mogą  rozpraszać uwagę dziecka.

2.      Zadbajcie o zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa poprzez ułożenie planu dnia, wyznaczenia czasu na zabawę dowolną oraz terapię.

3.      Wykonujcie zalecane ćwiczenia z dziećmi systematycznie - przerwa w realizacji pomocy dziecku może mieć negatywny wpływ na jego dalszy rozwój.

4.      W przypadku dzieci z orzeczeniami niezbędny jest kontakt rodzice- nauczyciele wychowawcy, nauczyciele specjaliści w celu uzyskania porad i informacji zwrotnych.

5.      Pamiętajcie, że każde dziecko posiada własne tempo pracy, należy dawać więcej czasu na wykonanie zadań.

6.      Wykonujcie z dzieckiem ćwiczenia zgodnie z instrukcjami nauczycieli specjalistów, dzielcie  się spostrzeżeniami.

7.      Bawcie się z dzieckiem, zejdźcie do jego poziomu (teraz ty/teraz ja).

8.      Najskuteczniejszą metodą poznawania otaczającego świata jest metoda wielozmysłowa (słuchem, węchem, wzrokiem i dotykiem). Angażujcie różne zmysły zarówno podczas pracy jak i zabawy.

9.      Pamiętajcie, że rodzicielska cierpliwość i mądrość, znajomość potrzeb dziecka są najlepszymi pomocnikami.

10.  Wszystkie postępy dziecka wzmacniajcie pozytywnie (może to być zwykła pochwała, np. PIĘKNIE!, PRACA NA MEDAL!   lub zwykła pieczątka motywująca, znaczek czy naklejka.


 

  • W Przedszkolu organizowana jest pomoc psychologiczno - pedagogiczna zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.
  • Na początku roku szkolnego we wszystkich grupach wiekowych prowadzone są obserwacje pedagogiczne mające na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych, w tym zainteresowań i uzdolnień dzieci.
  • Pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dziećmi w formie: indywidualnych i grupowych zajęć wspomagających i korygujących rozwój dzieci w różnych sferach prowadzonych przez nauczycieli przedszkola w oparciu o opracowane indywidualne programy wspomagania i korygowania rozwoju dziecka oraz zajęć rozwijających uzdolnienia.
  • Dzieci wymagające pomocy specjalistów uczestniczą w zajęciach logopedycznych oraz zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych prowadzonych na terenie przedszkola.
  • Rodzice mogą korzystać z indywidualnych konsultacji i porad specjalistów - logopedy, terapeuty podczas organizowanych spotkań oraz dyżurów  a także  z porad specjalistów w obwodowej PPP.
  • Nauczycielki nawiązują ścisłą współpracę ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno - pedagogiczną w celu zwiększenia efektywności udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla wychowanków.
  • W przedszkolu obowiązuje Procedura udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej zawierająca opis i zasady postępowania w celu prawidłowego udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej dzieciom uczęszczającym do przedszkola.